Fren diskleri aşınması nasıl ve ne zaman kontrol edilmeli

Neden / Ne Zaman Fren Balatalarınızı Kontrol Etmeniz Gereklidir?

Fren sisteminiz genellikle bakıma ihtiyaç duyduğunda size gösterdiği tepkilerle bunu belli edecektir. Aşağıdaki ipuçları bu tepkileri anlamanıza yardımcı olacaktır.

Frenleme Esnasında Çıkan Sesler: Fren sisteminizden gelen rahatsız edici ciyaklama sesi veya taşlama sesi fren sisteminizin bakıma ihtiyacı olduğunun göstergesidir. Fren sisteminizden gelen çoğu sesin kaynağı fren balataları olmaktadır. Fren balataları fren disklerinize baskı uygulayan kısımdır ve zamanla aşınma gösterebilir. Çoğu balata aşındığında uyarıcı bir ses çıkarmak üzere tasarlanmıştır. Fren balatalarınızı değiştirmek oldukça düşük maliyetli bir işlemdir. Zamanında değiştirilmeyen balatalar kampana ve disklerinizin aşınmasına ve kullanılamaz bir duruma getirerek çok daha yüksek masraflar çıkarabilir.

Süngerimsi Frenleme Hissi : Eğer fren pedalına bastığınızda tepki alamıyor veya durmak için frene normalden daha fazla basmanız gerekiyorsa bu balatalarınızın aşındığını veya fren sisteminizde bir sızıntı olduğunun işaretçisidir. Fren sisteminizi mümkün olduğunca kısa zamanda kontrol ettirmenizi öneririz.

Fren Uyarı Işığı: Çoğu kullanıcı eğer frenlemede bir sıkıntı yaşamıyorsa fren uyarı ışığını önemsememektedir. Ancak bu durum özellikle yeni model bilgisayar kontrollü araçlarda oldukça tehlikeli durumlara yol açabilmektedir. Fren uyarı ışığınız yandığında bu fren sisteminizde bir arıza olduğunu gösterebilir.

Diğer Belirtiler: Frenleme yaptığınızda direksiyon bir tarafa çekiyorsa, fren hidrolik sıvısında azalma yaşanıyorsa ciddi bir probleme işaret edebilir. Servise gitmek için zaman kaybetmemeniz gerekir. Unutmayın ki fren bakımının maliyetleri gerektiğinde yoksun kalacağınız bir fren sistemi göze alındığında çok daha düşüktür!