BS Battery Motosiklet AküleriÖzellikle kış aylarında araçların ve motosikletlerin ilk marş basarken sıkıntı yaşaması (marş basmama, araç çalışmaması) en başta hava sıcaklığı nedeniyle aracın daha çok akım gücüne ihtiyaç duymasından ve akülerin dusuk sicaklıktan dolayı tam performansıyla çalışamamasından kaynaklanır. Ekstra olarak düşük sıcaklıktaki motor yağının yoğunluğundan dolayı daha fazla sürtünme / motor hareketlerinde zorlanma yaşanacağından marş motorununun daha fazla güç ayırması gerekmektedir. Aynı şekilde yağ değişim periyodu geçen araçlarda motorun mekanik hareketlerinde daha fazla sürtünme olacağı için yine daha fazla güce ihtiyaç duyacaktır.

Aküler kimyasal yapıları gereği optimal çalışma sıcaklığı olan 27 derecede tam performanslı olarak (%100) çalışmaktadır. Ortam sıcaklığı 0 dereceye düştüğünde maksimum performansının %65'ini ve -18 derecede sadece %40 kapasitesini kullanabilmektedir.

Otomobil ve motosiklet üreticileri bu durumları göz önünde bulundurduğunda uyumlu marş gücü olarak normal çalışma değerlerinin 2-2,5 katı marş gücündeki (CCA) aküleri kullanmaktadır.

Akü voltaj durumuna bakılacak olursa ise %100 dolu bir akü 12,6 Volt ve üzeri voltaj verirken %75 ve altında doluluk oranına sahip bir akü 12,4 Volttan daha düşük güç üretecektir ve redresör şarjı ile tamamlanması gereklidir.

Akü ömrüne gelincek olursa akü ömrüyle ilgili standart bir gün, yıl, çalıştırma ömrü olmamasıyla birlikte kullanım şartlarına kullanımın kısa uzun süre olmasına göre değişmektedir. Çoğu üreticinin 2 yıl garanti süresi vermesine rağmen ortalama kullanım süreleri 4 ile 6 yıl arasında, En ideal şartlarda kullanımda ise 14-15 yıla kadar çıkmaktadır.

Akü alırken dikkat edilecek nokta ise uluslararası standartların gerekliliklerini yerine getirmiş ISO 9001, ISO 14001 ve ISO/TS 16949 sertifikalarına sahip bir akü alınmasıdır.

Motosikletinizin aküsünün ömrünün tamamladığını düşünüyor ve yenileme düşüncesindeyseniz uluslararası kalite sertifikalarına sahip uzun yıllar sizi yarı yolda bırakmayacak BS-Battery ürünlerimizi incelemenizi tavsiye ederiz.
http://www.balatauzmani.com/motosiklet/motosiklet-akuleri