performans fren diskleri

Fren Diski montajı çok hassas bir konudur. Fren diskleri, günümüzde eskisine oranla daha kaliteli üretilebilmekte olmasına rağmen çok hassas bir üründür. Fren diskinin depolanması, montajı ve kullanılması ile ilgili birkaç hususta bilgilendirmek istiyoruz.
 
Fren disklerinin depolanması esnasında üst üste 5 takımdan fazla istiflenmemelidir. Zamanla yukarıdaki ağırlık, aşağılara baskı yapmakta fren diskini eğmektedir. Dolayısı ile fren diski daha kullanılmadan ömrünü tamamlamıştır. Buna ek olarak fren diskleri taşıma esnasında asla yere düşürülmemelidir. Yere düşen fren diski, diskin ağırlığı ile kendi kendine hasar verir ve disk yine hiç montaj bile yapılmadan kullanılmaz hale gelir.
 
Fren disklerinin montajı en hassas konulardan biridir. Fren diski montajı esnasında poryalar mutlaka kontrol edilmelidir. Eğer porya eğikse disk de salı yapar. Ayrıca poryaların iyice temizlenmesi gerekir, aynı şekilde yeteri kadar temizlenmezse salgı yani titreme yapabilir. Diskin montajını tamamladıktan sonra asla fren testi yapılmamalıdır. Fren diski 400-500 km rodajlı olup rodajından önce yani takar takmaz yapılan fren testleri fren diskinin olduğundan daha kısa sürede ömrünü tamamlamasına neden olur, bu şekilde yapılan testler sonucunda fren diskleri kısa sürede titreme yapmaya başlar. Fren diski montajı esnasında yapılan diğer bir hata da bijonların tork anahtarı ile sıkılmaması ve bijonların yanyana sıkılması. Her fren diskinin bir tork değeri vardır, dolayısı ile bunu elle ayarlamak zordur. Bunun için mutlaka tork anahtarı kullanmak gerekir ve bijonları sıkarken yanyana değil, çarpraz şekilde sıkmak gerekir.
 
Fren diskleri kullanımında en büyük hata otomobilin fren disklerinin sıcakken su tutulması. Fren diski, günlük kullanımlarda 300-400 derece, performanslı kullanımlarda yaklaşık 500-600 derecelere kadar yükselir. Bunun sonucunda aracı yıkatmaya götürdüğümüzde eğer direk disklere soğuk su tutulursa, basınçlı su, fren diskinin yüzeyini işlemeye başlar ve diskin yüzeyi gözle görülebilen veya görülemeyen şekilde biçim değiştirir ve diskler ilk kullanımda titreme yapmaya başlar. Aracı yıkamaya götürdüğümüzden asgari 15-20 dakika disklerin soğuması için beklenmesi gerekir. Bununla birlikte performanslı araç kullanımı, fren disklerinin ömrünü kısaltır. İster orijinal tip olsun, ister performanslı tip olsun, yüksek performanslı araç kullanımı yüksek performanslı fren kullanımını gerektirdiğinden fren disklerinin ömrü kısalır. 
 
Fren disklerindeki hata payının 10.000'de 1 olduğunu düşünürsek yukarıdaki detaylara dikkat edildiği zaman diskimizi daha uzun ömürlü kullanmış olduğumuzu farkedeceğiz...