Ağır vasıta ticari araçlarda fren çalışma boşluğu

FRENLERİN AŞIRI ISINMASI

Frenlerin aşırı ısınmasının birkaç nedeni olabilir. En çok karşılaşılan ve en kolay çözümlenenlerden biri, fren balatası ile disk arasındaki çalışma boşluğunun yanlış ayarlanmasıdır.

Çalışma boşluğunu düzenli ve doğru bir biçimde test etmemenin veya ayarlamamanın iki sonucu olabilir:

  • Boşluk çok fazlaysa, tam sürtünme açısından balatanın diskle tamamen temas etmemesi sonucu zayıf fren performansı ortaya çıkabilir.
  • Boşluk çok az olduğunda fren balatası ve disk temas ederek sürtünmeye ve fren sisteminin aşırı ısınmasına neden olur. Bu da zayıf fren performansına, fren titreşimine, sese ve hatta diskte kalıcı bir hasara neden olabilir. Bu kalıcı hasar, malzemenin esneklik noktasının aşılması sonucunda sıcak noktaların, diskte plastik deformasyona neden olmasıyla oluşur. Yeniden soğuma sürecinde bu sıcak noktaların bulunduğu yerlerde disk çatlamaları meydana gelir.

BOŞLUK KONTROLÜ

Çalışma boşluğunun düzenli olarak kontrol edilmesi gerekir. Balatalar ve diskler aşındıkça çalışma boşluğu sürekli artar. Tüm havalı disk frenlerinin, fren balatası ve disk aşınması için, fren uygulamaları sırasında kendi kendine ayar yapan otomatik ayarlayıcısı vardır. Ancak bunların, düzgün bir itme çubuğu hareketi sağlamaları için düzenli olarak kontrol edilmesi gerekir.

Ayarlayıcı düzgün takılırsa, otomatik gevşeklik ayarlayıcılarının manuel olarak ayarlanmasına gerek kalmaz. Otomatik gevşeklik ayarlayıcıların, her fren balatası değişiminde veya frenlerin ısınması durumunda tamirci tarafından kontrol edilmesi gerekir. Otomatik gevşeklik ayarlayıcı, izin verilen maksimum stroku geçerse bu durum genellikle diğer fren sorunlarını işaret eder ve bunların analiz edilip çözümlenmesi gerekir.