EBC Red Stuff Kevlar Seramik Balata

200 Beygir üzerindeki prestijli ve hızlı arabalar için EBC’nin en çok satan balatası olan EBC Redstuff’ın 2012 versiyonu, fren performansında yeni standartlar belirlemektedir. Redstuff her zaman için düşük toz atması ile bilinmekteydi, ancak son ürün balatanın "kir toplama” ve disk yüzeyini bozma sorunlarını çarpıcı bir şekilde azaltıyor ve aynı zamanda tozu da önemli ölçüde azaltıyor.

 

İngiliz Motorlu Araçlar Araştırma Enstitüsü’nde (MIRA) test edilen Redstuff’ın, testler sırasında çarpıcı bir şekilde %30’luk bir fren gücü artışıyla, yaklaşık 160 km/s hızda arabanın duruş mesafesini neredeyse 15 metreye düşürdüğü görülmüştür.
 
Daha sert bir bileşenden oluşması nedeniyle, Redstuff’ın en yüksek performans seviyesine ulaşması için rodajlanması biraz daha uzun sürebilmektedir (şehir içi kullanımda 2.500 km.ye kadar çıkabilir) ve bu süre içerisinde, ilk çalıştırma ve düşük hızlı kullanımlarda garip bir fren sesi duyulabilir. Diskin temizlenmesi için pedala bir kez basıldığında, bu durum ortadan kalkar ve EBC Redstuff’ın tüm arabalar için güven veren bir balata olduğu görülür. Balataların rodajlanması için şans verin ve sabırlı olun.
 
Redstuff, sadece ağır ve yüksek hızlı arabalar için mevcuttur ve nispeten ağır arabalar veya kamyon ve SUV uygulamalarında en iyi performansını sergilemektedir. Arabanız, kamyonunuz veya SUV’unuz için doğru EBC balatasını seçmeniz önemlidir. Tüm EBC seçeneklerini ve arabanız için doğru frenlerin nasıl seçileceğini bizi arayarak öğrenebilirsiniz.
 
Fren toz atması, pek çok OEM üretici tarafından ciddi bir şikayet kaynağı olarak görülmesi nedeniyle puanlandırılmaktadır ve EBC Brakes, size dünyanın muhtemelen ilk minimal tozsuz ve performans frenini sunmaktan gurur duyar.
 
Daha az toz, daha az disk aşınması anlamına gelmektedir ve neredeyse tüm rakiplerimiz tarafından kullanılan daha aşındırıcı çelik elyaf fren bileşenleri ile karşılaştırıldığında, disklerinizin kullanım ömrünün neredeyse iki katı artacağı gözlemlenmektedir.EBC Redstuff, optimum dengeli fren performansı için hem ön, hem de arkada kullanılmalıdır.
 
Müşterilerimizin Redstuf’ı sevmelerinin iki nedeni bulunmaktadır. Bunlardan birincisi, en düşük toz atımına sahip balata olmasıdır. Toz atımının %60 ila %90 arasında azaldığını gördük. Buna ek olarak, diğer tüm balatalarda olduğu gibi çelik elyaf partiküller içermemesi nedeniyle, görmüş olduğunuz bu az miktardaki toz sadece bir süngerle yıkanarak temizlenebilir. İkinci olarak, soğuk havalarda bile iyi bir tutma yapar (orijinal balatalar kadar iyi ve hatta daha iyi) ve ısındıkça tutuş performansı daha da artar. Bu malzeme, seramik partiküller ile geliştirilmiş bir Kevlar elyaf bazlı fren bileşenidir. Daha önceden EBC Redstuff’ı (hazır seramik bileşenli) denediyseniz, bu malzeme bin ışık yılı öndedir. Daha uzun kullanım ömrüne sahiptir, daha iyi fren yapar ve daha sessizdir. Zor aşınan bir balata olması nedeniyle, rodajlama süresi 2500 km.ye kadar çıkabilir ve sürücülerin bu nedenle balata diskin şeklini alana kadar sabırlı olması gerekmektedir. Sürekli ve uzun frenler için gerçekten etkileyici bir balatadır. Yarı metal balatalardan çok daha az miktarda toza neden olmaktadır ve yolcu arabası / sedan / spor araba / spor hatchback arabaları, 160 km/s hızda OEM balatalara oranla 13 metre daha önce durdurabilmektedir. Disk yüzeyini koşullandıran ve balata rodajını hızlandıran EBC Brake-In yüzey kaplamasına sahiptir. Yaklaşık %50 toz atımı azalması ile nominal sürtünme katsayısı değeri 0.5’tir. EBC Redstuff Seramik balatalarının tamamı, ECE R90 fren güvenlik yönetmeliğine göre onaylanmıştır. 
 
Yarışların son derece zorlayıcı ortamı nedeniyle, rallilerde, yarışlarda veya pist yarışlarında (pist yarışlarının frenler üzerinde daha yıpratıcı etkisi bulunmaktadır) kullanılan EBC ürünlerine ilişkin herhangi bir garanti bulunmadığını unutmayınız. Yükler, hızlar, pist uzunluğu ve formatı ve özellikle de sürüş stilleri çok fazla farklılık gösterebilmektedir ve balata ömrünü çarpıcı bir şekilde etkileyebilmektedir. Modern arabalarda bile bulunan Standard fren sistemleri yarış için tasarlanmamıştır ve yarış kullanımına uygun olmayabilir. "Yarış formülü” olarak adlandırdığımız balataya geçiş size bir yarış arabası vermez. Emniyetli bir test modunda, fren gücü, fren boşalması rezistansı ve aşınma ömrü açısından kullandığınız malzemelerin yarışa uygunlunu test edin. Beklenmedik kısa kullanım ömrü sorunlarıyla karşılaşmamak için, ürünleri yarış veya ralli arabalarına ilk olarak uygulama sırasında aşınmayı dikkatli bir şekilde takip edin. EBC Brakes ürünlerinin yarış kullanımındaki başarıları kanıtlanmış olsa da, tüm fren sorunları ve gereksinimlerini tek bir balata çözemez. Bu teknik yarış tavsiyesi, teknik personelimiz tarafından tamamen ücretsiz olarak verilen bir hizmettir. Bu tavsiyenin, herhangi bir garanti veya ön yargıda bulunulmadan verildiği kabul edilmektedir.